Proběhl sjezd ČMKOS.

Ve dnech 25. a 26.dubna jsem se, jako delegát nominovaný Odborovým svazem dopravy(zvolen Předsednictvem OSD-děkuji za důvěru), zúčastnil sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů.
Celkem bylo účastno 230 delegátů z 29 svazů, které jsou sdruženy v ČMKOS. Sdružené svazy, abych nepopletl názvy, nejlépe nejdete na stránkách konfederace: www.cmkos.cz
Náš OSD měl zastoupení v počtu 7 mandátů, nejvíce měl svaz Kovo, plné dva stoly... Počet mandátů se odvíjí od síly svazu, Kovo patří mezi největší svazy ve více než 330tisícovém ČMKOS. Z toho zřejmě vycházela i kandidatura na předsedu ČMKOS pana Josefa Středuly. Nominovalo ho Kovo a tuším dalších 8 svazů. Protikandidát byl pan Václav Pícl, nominovalo ho školství a dalších cca šest svazů. Ostatní svazy se předem nevyjádřily, koho podpoří a tak volba předsedy byla napínavá. Stejně tak následná volba dvou místopředsedů ze tří kandidátů (p.Pícl, p.Samek a pí Sokolová). Předsedou ČMKOS byl poté v tajné volbě zvolen p.Středula - z 227 hlasů 65,4% hlasů. Za místopředsedy byli zvoleni p.Samek a pí Radka Sokolová.
Před volbou předsedy a místopředsedů ještě proběhla rozsáhlá diskuze na téma změn Stanov ČMKOS (například má-li mít ČMKOS dva či jednoho uvolněného  místopředsedu, má-li se platit příspěvek na ČMKOS ze členů důchodců),v počtu pozměňovacích návrhů a v legislativním postupu jejich zapracování vznikaly velké časové ztráty, proběhla též zpráva o činnosti a hospodaření, zpráva Revizní komise a zpráva rady pro sjezd. Mandátová komise nám sdělila usnášeníschopnost a hlídala hlasovací kvórum. Úvodem, před volbou pracovních komisí, vystoupili hosté z domova i z ciziny (například herec Ondřej Vetchý, sociolog Keler, Kolár ze Slovenských odborů, zástupci odborů z Německa, Rakouska, Polska..jména nebudu komolit..., prezident svazu zaměstnavatelů p.Hanák, ministrině práce a soc.věcí pí Maxová a další. Přítomni byli mimo jiné i všichni předchozí předsedové ČMKOS, p.Pleskot(důchodce), p.Falbr (nyní Europoslanec), p.Štěch(nyní předseda Senátu) a p.Zavadil (nyní poslanec Sněmovny), kteří též vystoupili a pozdravili účastníky sjezdu. V sobotu pak vystoupil s projevem i premiér Sobotka a prezident republiky p.Miloš Zeman. K posledním dvěma jmenovaným alespoň stručně k projevu: p.Sobotka hovořil o důležitosti práce odborů a ocenil jejich práci zvláště v období minulé Kalousko-Nečasové pravicové koalice, které asociálními škkrty a zdražováním prudce zhoršila životní úroveň lidí. Odbory byly iniciátory demonstrací i tlaku na vládu, díky čemuž se podařilo některé plánované restrikce zastavit (například zdanění stravenek či výpověď z práce bez udání důvodu). Tlak odborů spolu s aférou premiéra Nečase vedl k pádu vlády a k předčasným volbám. Nová vláda je si vědoma potřeby sociálního dialogu, v rámci tripartity (vláda, zaměstnavatelé a odbory prostřednictvím ČMKOS). Hovořil o potřebě zlepšit daňovou zprávu, sankcionovat majetek, který prokazatelně nemohl byl pořízen z příjmu, zlepšit pracovní trh, zvyšovat pravidelně minimální mzdu(leden o 500,- na 9tisíc) a vyzval zúčastněné k účasti na Eurovolbách.
Návštěvu prezidenta provázela bezpečnostní opatření, ochranka stála ve všech rozích sálu a přišel v hloučku ochranky, v doprovodu kancléře, svého poradce p.Zavadila i nového předsedy ČMKOS Středuly a tak byl těžce k fofocení. Přesto jsem pár záběrů udělal. Prezident hovořil o potřebě zanalizovat důvody poklesu členů odborů (všeobecně myšleno, nicméně má pravdu), hovořil o Svatoplukových prutech a nutnosti vystupovat jednotně a tím i silně, přislíbil, že se bude zúčastňovat jako host tripartity, podporuje zvyšování minimální mzdy, neboť lidé budou motivováni k chození do práce, místo sociálních dávek, je příznivcem Německého modelu řízení podniků v boji  o pracovní místa i spoluřízení podniků zaměstnanci různými formami, podporuje i nadále účast zaměstnanců v dozorčích radách podniků, vyzval k oceňování tvůrčí práce zaměstnanců například zlepšovacích návrhů, vyzval k solidaritě mezi bohatými a chudými podniky při sjednávání Vyšších kolektivních smluv.  Prezident republiky poté opustil jednání za bouřlivých ovací všech zúčastněných delegátů.
Neděle pokračovala projednávání různých témat, například zdanění, průběh sjezdu, někteří delegáti se loučili neboť odchází z funkcí, zazněl i požadavek na ČMKOS, aby iniciovala Zákon o odborech, který byl zlepšil podmínky pro práci základních organizací svazů a zvýšil jejich pravomoci.
V závěru byl rád poděkoval organizátorům za to, jak se o nás starali po stránce organizační i v oblasti zajištění občerstvení. Napojit a nasytit 230 lidí a několik desítek novinářů, televizních štábů, organizátorů i hostů, není opravdu nic jednoduchého. A významnější frontu jsem zaznamenal jen při čekání na volební lístky a u dvou malých urniček (doporučuji ČMKOS pořídit si větší). Vřelé díky. JZ

Něco fotek - kliknutím na malou fotku si ji zvětšíte do původní velkosti.