Zápis z víkendové rekreace ZO OSD Motol - Nové Dvory – 23.-25.9.2005.

 

ZO OSD Motol uspořádal ve dnech 23.-25.9.2005 víkendovou rekreaci na jih Čech do malebné oblasti Novohradska.

Dopravu autobusem nám smluvně zajistila firma TOMBUS. Ubytování a stravování bylo zajištěno v Nových Hradech v Klášteře řádu Servitů, ve dvou a tří lůžkových pokojích. Nádherné zdobení stěn i stropů a nábytek na pokojích, původem prý původní, užívaný mnichy, to vše uchvátilo ubytované. K dispozici byla i modlitebna,  kaple a v objektu nás zaujala též instalována výstava obrazů paní Fialové. Objekt ač starý, byl standardně vybaven, včetně moderních sprchových koutů na chodbě, s umyvadlem, el. zásuvkami a teplometem na pokojích.Všude čisto, vysmýčeno, příště by to jen chtělo dojednat odborný výklad a prohlídku celého objektu u převora klášteru…. V pátek jsme dorazili až v pozdních večerních hodinách a tak po ubytování již žádný oficiální program nebyl, mnozí účastníci proto vyrazili do města na degustaci místního moku, nebo na procházku úzkými uličkami a náměstími, až do pozdních hodin.

V sobotu po snídani v nádherné jídelně jsme vyrazili, vybaveni balíčky místo oběda, na celodenní výlet. Začali jsme prohlídkou kruhové tvrze Cuknštejn, nyní v majetku soukromníka, kolem vodního díla a malé elektrárny Humenice a pokračovali dále v Terčině údolí naučnou stezkou a parkem podél  řeky Stropnice. Příjemnou procházkou v lese jsme se dostali k vodopádu, k ruinám historického sídla více než dvě století starého, k objektu starých lázní-Lázničky a pak k stylové vilce, naší první občerstvovací  stanici, kde jsme doplnili tekutiny. Dále jsme pokračovali busem na protější vrch a pak se vydali na dlouhý a strmý výstup na Kraví horu.  Někteří účastníci jen s vypětím všech sil zdolávali příkrý svah posetý kamenným polem, porostlým mechem a s pařezy plnými chorošů. Slova já už nemůžu…zaznívali zde každou chvíli. Skalní útvary tady tvoří velkolepé a bizardní přírodní sochy a scenérie, poté jsme konečně stanuli na 953 metrů vysoké Kraví hoře a poté ještě vyšlapali několik desítek schodů nahoru na kovovou rozhlednu. Z rozhledny byl překrásný výhled do okolí širokého i blízkého, u nás i do Rakouska. Škoda, že na rozhledně není umístěn dalekohled a popisky, přesto některé lokality byli  identifikovány a to díky odbornému výkladu našeho řidiče pana Romana Švikruhy. Díky. Dolů s kopce jsme šli lesní cestou, sice delší, avšak již ne tak strmou. Část rekreantů se cestou věnovala sběru ostružin a hub a oni opravdu rostli, pěkné poddubáky i pravé hříbky… škoda, že jsme je neměli jak uplatnit, kde uvařit….

Domů by nevydrželi.
U busu jsme posvačili a hurá na další akci, byl jím Klášter v Dobré vodě.

Pokud pomineme prodejnu suvenýrů, kde mnozí zakoupili hezké hrnečky a džbánky, pak zde zaujal nádherný výhled do krajiny a léčebný pramen, který jsme také okusili.

Další stanicí na sobotním výletu byla prohlídka hradiště Žumberk, jde o opevnění se střílnami a věžičkami, kolem kterých vede cestička po hrázi rybníka s umělou hrází, ručně skládanou s žulových kostek, jde rovněž o unikátní dílo, stojící za shlédnutí. Poté jsme dodrželi pitný režim na zahrádce místního pohoštění a pak se již vydali na cestu zpět do Nových hradů. Po návratu jsme zašli na zdejší hrad, avšak návštěvní doba již skončila a tak tuto prohlídku jsme odložili na ráno. Navštívili jsme tedy alespoň kovárnu a pan umělecký kovář všem přítomným ukul drobný dárek na památku. Po večeři pak proběhla soutěž v koulované, v které těsně zvítězila paní Věra Suchá a obdržela speciální diplom. Po setmění jsme vyrazili do atypické hradní restaurace shrnout zážitky a probrat pracovní i osobní příhody.

V neděli ráno jsme navštívili státní hrad v Nových hradech, poté jsme opustili náš dočasný domov a vyrazili na cestu  zpět, při níž jsme navštívili město Třeboň a zde provedli exkurzi místního pivovaru Regent. Poté jsme procházkou po hrázi rybníka Svět s výhledem na rybářské sádky, dorazili k Schwarzenberské knížecí hrobce- hrobka Domanín, kterou jsme také navštívili a vyslechli odborný výklad.  Účastníci poté ještě shlédli rybník Rožmberk a pak již cesta směřovala zpět ku Praze zpět do chaosu a běžného všedního dne….  Smutné je, že přestože nabídka této rekreace byla dostatečně prezentována v tisku i na webové stránce, přesto byl počet účastníků rekreace jen 24včetně dětí. Ano je to škoda nevyužitých míst, ale šanci přihlásit se měl opravdu každý. Plánovaný výdaj z rozpočtu naší organizace na tuto akci ve výši 20.000,- jsme i díky nárůstu ceny nafty překročili, ale pouze o 1.030,-Kč. Domníváme se, že částka 600,-Kč pro odboráře, za tuto akci rozhodně stála a její výše, spíše symbolická, nebyla příčinou malého zájmu. No snad příště. Je třeba zamyslet se i nad systémem storna a výběru záloh, typu akce v souvislosti s věkem atp.  A jaký víkendový zájezd tedy uspořádá ZO OSD Motol na jaře? Necháte se překvapit, nebo nám chcete s akcí pomoci ? Některé návrhy již padali během této akce.  Své návrhy nám však můžete sdělit i Vy prostřednictvím schránky ZO OSD Motol, budeme rádi i za podklady, kontakty a materiály pro přípravu. Zpracoval JZ.