Dne 6.června a 7.června proběhla unikátní akce pořádaná ZO OSD Motol, návštěva méně známých moravských jeskyní.

Každý kdo zavítá na Blansko a hodlá navštívit jeskyni, skončí v tradiční Punkevní jeskyni pod Macochou. Je to stejné, jako když cizinec přijede do Prahy, kterou nezná, tak logicky skončí na Pražském hradě. Cestovky a informace prostě turisty směřují na předem známé lokality. O tom, že kvete obchod mezi zprostředkovateli, průvodci a ubytovateli, asi netřeba diskutovat. Být na seznamu turistické atrakce v katalogu, jistě stojí moc a moc peněz, ale o tom nechci psát a jen chci upozornit, že mimo známou a avizovanou část, kam chodí davy lidí, je i část přírodních krás, která není tak známá, není tam takový nával a přitom je neméně, mnohdy více, krásnější, než známá místa.  Mimochodem, kdo z vás zná například hrad Staré hrady se svojí unikátní expozicí strašidel, skřítků, draků a sbírek všeho možného.. v katalogu to není...

Během cest na letošní vyjednávání v Blansku, při cestě kolem pro nás neznámých jeskyní, vznikl proto nápad, udělat sem výlet. Naše ZO OSD Motol již několikrát samozřejmě pořádala zájezd do Punkevní jeskyně, například cestou do vinného sklípku, ale jak jsem v úvodu napsal, sem nikoli.

Vyhlásili jsme proto akci, která byla koncipována tak, aby stála co nejméně peněz, z čehož logicky vyplívá, že jsme neobjednávali autobus na cestu z Prahy tam a zpět, který by vyšel na cca dvacet tisíc, ale využili jsme hromadných slev železnice, linkového autobusu a regionální dopravy a ubytování v cenově dostupném, ale moderním penzionu. Smluvní autobus byl objednán od kolegů z OSD z Brna, a jen nás převážel z centra Brna k jeskyni, od jeskyně k jeskyni a kostnici a od kostnice k penzionu a zpět do Brna ty, co pospíchali a nepočkali do druhého dne, tedy minimální režie. I takovou možnost jsme vám dali. Nenutili jsme vás k dvoudennímu výletu, ale nabídli možnost volby. Podstatnou část atrakcí tak i část, co se vracela ten den, viděla. Zbylí rekreanti pak využili levné ubytování v moderním penzionu Rakovec v obci Bukovinka. Pro individuální zájemce o ubytování a rekreaci (ideální pro kolaře) uvádím odkaz zde: http://www.hostinecrakovec.cz/

Jak akce proběhla:
Účastníci zájezdu do moravských jeskyní odjeli luxusním linkovým autobusem Student agency v 6*30 z Florence a dorazili v 9 hodin do centra Brna. Odtud nás odvezl smluvní (klimatizovaný) autobus zapůjčený kolegy z Brna směrem na první: Sloupskošošůvskou jeskyni. Po absolvování této prohlídky následoval okamžitý přesun k další jeskyni jménem Balcárka. Scénář se opakoval a ihned po absolvování této jeskyně jsme se autobusem přesunuli k další jeskyni jménem Kateřinská. Ta sousedí s jeskyní Punkevní a tak zde už byl větší nával (samozřejmě jsme měli na všechno rezervaci, jinak bychom se vůbec nechytli..). Tak rychlý sled byl nutný právě kvůli zájmu o Kateřinskou jeskyni, protože hned po nás ji pro veřejnost zavíraly - kvůli svatbě. Nevěsta také již venku netrpělivě čekala, když jsme vycházeli. Odtud jsme již putovali do městce Křtiny, kde jsme po krátkém oddychu shlédli zajímavost ve formě malé kostnice a výklad místního faráře, který nás provedl arboretem i kaplí kostela. Kostnice není bez objednání skupiny veřejnosti přístupná a tak účastníci viděli to, co běžný turista neuvidí. Pak již následovala cesta do penzionu, kde jsme povečeřeli a ti co se vraceli, pokračovali s autobusem až na nádraží do Brna. Ti co zůstali se ubytovali a až do nočních hodin poseděli na zahrádce u místního piva Starobrno, které zde nabízejí ve třech variantách  10°, 11° a 12°. Nutno upozornit, že venku byla třicítka vedra a neustálé střídání teplot, zima v jeskyni a vedro venku, bylo velmi unavující a spolu dehydratací nebezpečné o čemž se, bohužel, jedna z našich účastnic přesvědčila, když se jí udělalo nevolno, nemohla program dokončit a musela být ošetřena. Mrzí nás to, ale výdrž každého neovlivníme.
Celkově lze k sobotě říci, že každá jeskyně má svůj neopakovatelný půvab. Všechny mají bohatou výzdobu krápníků, ale jedna široké chodby a sály,druhá zas úzké chodbičky a spousty schodů a schůdků, třetí koncertní haly..naleznete zde kostry medvědů, lvů, občas tu prolétne netopýr a jsou zde i zbytky kultury našich dávných předků. Každá stojí za shlédnutí i několikrát a pokaždé uvidíte něco nového, co vám minule ušlo. Vidět kostnici je také svým způsobem atrakce a ne všude na něco takového narazíte.

Druhý den byl sportovněji zaměřen. Ráno po snídani jsme využili regionální bus na přesun do Křtin a odtud jsme si dali vycházku skoro dva kilometry v jeskyni Výpůstek. Pomalou chůzí 35 minut. Tato jeskyně patří mezi nově otevřené veřejnosti, tj.málo známé, a svým zaměřením je naprosto unikátní. Jeskyni totiž dlouho využívala armáda a tak část jeskyně je vlastně vojenský bunkr vybavený armádními potřebami. Zbylou část tvoří rozsáhlé prostory, kde za války probíhala vojenská výroba motorů do letadel, ale i tyto části jeskyně, jsou oproti ostatním jeskyním vybaveny unikáty. Kde vám například ukáží kořeny stromů zespoda ? Vysoko nad vámi je prorostlý strop a kdo z vás kde takto viděl stromy ze spodu? Také krápníčky zde mají neopakovatelnou barvu, která vznikla díky zakouření při požáru jeskyně na konci války. To jinde nenajdete. Po ukončení prohlídky jsme se opět dali na pochod a pak následovala cesta regionálním autobusem do Brna, přesun šalinou (tramvají) na nádraží a cesta rychlíkem do Prahy.

Věřím, že se výlet účastníkům líbil a nebráním se jeho opakování v příštím roce, bude-li zájem. Třeba by rádi takový zážitek prožili i ti, co letos nemohli. Příště bychom mohli slyšet i unikátní zvonkohru v kostelu ve Křtinách, která tentokrát kvůli liturgickým slavnostem nebyla možná.  Rozhodně nedoporučujeme ale návštěvu jeskyní osobám s poruchou tlaku, jeskyně s množstvím schodů pak osobám s pohybovými problémy a všechny pak klaustrofobikům. Legráckou průvodců bývá zhasnout všechny světla a tma která nastane je absolutně černočerná a spolu se stísněným prostorem to nemusí na někoho působit dobře.                                                  

Chtěli byste s námi jet, ale nemáte peníze? Žádný problém, naši členové mohou využít svůj členský bonus 1.200,-Kč, na další akci ho určitě naspoří. A pokud jste v jiné organizaci kde platíte také 1%, tak vězte, že u nás je ta výhoda, že vám z něj stovku odkládáme.. To jinde nedělají. Na podobnou akci si tak snadno našetříte. Možnost je také využít flexipassy. I ty od našich členů bereme. Přemýšlejte, jednejte. Rozšiřte naše řady. Využijte možnosti, které našim členům ZO OSD Motol nabízí. Nejen prací živ je člověk a příjemné zážitky si nekoupíte. Obrázky jsou dvojrozměrné, a ani trojrozměrná televize neumí vytvořit příjemný chlad a ozvěnu z jeskyně. Přírodní krásy musíte prostě vidět na vlastní oči, zažít ten pocit tajemna a úctu k síle přírody, která tyto divy vytvořila.

JZ
           
Fotografie z akce postupně doplňuji (přidávám na konec) -jak je posílají kolegové a kolegyně. Aktualizace 11.6.2015

 

 

 

 

 

 

   

 + Další várka fotek ( 11.6.2015) - po klepnutí zde....

 

 + ještě jedna várka fotek ( 16.6.2015) - po klepnutí zde....

 

Líbilo se ? Tak to jsme rádi....A na další akci na viděnou po klepnutí zde..