Ú S T N Í  interpelace

 

Petr  Z a j í č e k

INT. - č. 23/3

k další existenci městské hromadné dopravy v Praze, ke způsobům řešení ekonomické situace v DP hl.m. Prahy, a.s.

                                                                          Na jeho vystoupení reagoval primátor hl.m.

                                                                          Prahy a radní Šteiner.

                                                                          Předáno k vyřízení radnímu Šteinerovi .

                                                                          Bude odpovězeno písemně.

Přednesená interpelace:

                Vážení kolegové, vážená rado, jistě nikdo z vás nepochybuje, že jednou ze základních podmínek života a rozvoje města je kvalitní městská hromadná doprava. V současné době je tato podmínka života silně ohrožena. Dopravní obsluha Prahy zajišťovaná převážně Dopravním podnikem byla v r. 2008 v konkurenci 62 srovnatelně  velkých měst Evropské unie hodnocena jako nejlepší.

         K hodnotícím kritériím: hustota provozu MHD, dostupnost, dodržování jízdních řádů, technická úroveň, kultura přepravy a cena jízdného. Z toho je zřejmé, že hodnotící komisi šlo hlavně o zájmy cestujících. Současně se hodnotily i vynaložené náklady. Světe div se – Praha tuto službu občanům umí z hodnocených měst za nejmenší peníze. Hodnocení nákladů potvrzují audity Dopravního podniku a. s. provedené firmami Roan Berger a Deloitte.

         Ptám se: proč se město Praha dosaženými výsledky výrazně nechlubí? Proč ti, kteří se o dobrý stav v MHD zasloužili, nejsou ocenění? Podotýkám – byli odejiti. Hlavně proč se město, stoprocentní vlastník Dopravního podniku, nesnaží o udržení a vylepšování dosažených výsledků? Už cca pět let prochází Dopravní podnik transformačním procesem, který postupně zlepšoval organizaci firmy a také výrazně spořil. Dovolím si několik čísel.

         Provozní dotace města pro Dopravní podnik byla i přes inflaci v r. 2008 o 26 % nižší než v r. 2003.  Znamená to, že cena za uznávanou měrnou jednotku jeden vozokilometr se snížila o 33 %. Ve stejném časovém intervalu klesl počet zaměstnanců Dopravního podniku z 12990 v r. 2003 na 11500 v loňském roce, to je o 11 %. Technickými a organizačními opatřeními a modernizací vozového parku a technologií klesla např. spotřeba elektrické energie na ujetý kilometr v metru o půl kWh z 3,3 na 2,8 kWh a u tramvají z 2,3 na 1,8. A to musíme vzít v úvahu katastrofální stav tramvajových tratí, které ekonomicky optimální způsob jízdy velmi často neumožňují.

         Trend škrcení Dopravního podniku rozpočtovými restrikcemi jak v provozní, tak v investiční části pokračuje. Mnohé již tady bylo řečeno. Jsem přesvědčen, že možnosti větších úspor jsou v Dopravním podniku již vyčerpány. Další aktivity, kterými deklaruje vedení Dopravního podniku možnost úspor, jsou outsorsingy některých činností, ale již provedená výběrová řízení, v nichž se porovnávala prověřená kalkulace nákladů v Dopravním podniku s nabídkami zájemců ukázala, že posuzované činnosti umí pracovníci Dopravního podniku provádět výrazně efektivněji. Byl tedy úspěšný jediný projekt. Výrobce vozidel metra na trase C firma Siemens smluvně přebírá Depo Kačerov a technický stav vozidel a jejich vypravení do provozu bude jejich starost. Firma současně s pronájmem budov přejímá i všechny zaměstnance. Deklarovaná úspora pro Dopravní podnik není sice největší, ale je to výrobce vozidel  - budiž.

         O to více zaráží zpráva firmy Siemens, že končí s výrobou v Praze a opouští výrobu kolejových vozidel vůbec. Bude mít Siemens vůbec možnost smlouvu s Dopravním podnikem plnit? Neprodá ji třeba kupci zličínské továrny?

         Nejsem odpůrce teze, že pokud je to ekonomicky výhodné, je možné některé nestrategické činnosti zajistit smluvně. Jsem ale výrazným odpůrcem toho, aby vlastník-město záměrně snížil cenu podniku a následně ho outsorsoval nějakému případně zahraničnímu investorovi jako celek. Možná by měla zájem Veolie jako o konex(?), nebo o železnice, nebo někdo jiný.

         Toto jednání jako výrazně destruktivní ohrožuje ekonomickou bezpečnost Dopravního podniku a v důsledku to může vést i k ohrožení bezpečnosti dopravní.          Vyzývám proto vedení hl. m. Prahy, aby ukončilo tažení vedoucí k likvidaci dosud kvalitní MHD v Praze, aby zastavilo organizování dopravy prázdninovými intervaly celoročně, ukončilo neopodstatněné rušení tramvajových a autobusových linek včetně omezování provozu metra pásmovým provozem.

Nezvyšujte cenu jízdného i s ohledem na ekonomickou krizi, která nejvíce dopadá na sociálně slabší občany. Zahajte skutečně objektivní jednání s Dopravním podnikem o dofinancování provozní dotace, aby mohl být kvalitní provoz MHD udržen. Zajistěte, aby mohl podnik plně vlastněný městem plnit již uzavřené smlouvy a naplnit výběrové řízení na obnovu autobusového parku. Je bezpodmínečně nutné zajistit rekonstrukce tramvajových tratí, aby se nestaly nebezpečnou dopravní pastí.

         Pokud by ze strany vedení Prahy nebyla ochota udržet pro Pražany a návštěvníky Prahy kvalitní hromadnou dopravu za stávající cenu jízdného, vyzývám radu jako valnou hromadu Dopravního podniku – řekněte to veřejně a přijměte za tento stav odpovědnost.  Děkuji za pozornost.

Prim.  B  é m :

         Prosím pana radního Šteinera.

P.  Š t e i n e r :

         Samozřejmě kol. Zajíčkovi na toto rozsáhlé expozé odpovím, ale chtěl bych odmítnout všechny teze, které zde zazněly o zhoršování kvality, o snižování ceny, o přípravě nějakého prodeje, o zdražování jízdného apod. O ničem takovém Rada  hl. města Prahy nejednala, ani nic takového připravovaného není. Restrukturalizace podniku a outsorsing některých služeb je ve světě běžná záležitost, dokonce všechny porovnávané dopravní podniky, které kol.  Zajíček zmiňoval, s nimiž byl v rámci UITP pražský Dopravní podnik porovnáván – možná by nebylo od věci, kdyby mě kolega poslouchal, já jsem ho také poslouchal  - všechny tyto dopravní podniky samozřejmě procházejí výraznou restrukturalizací, výrazným zeštíhlováním a outsorsují velké části svých klíčových aktivit. To chceme dělat i v Praze, nechceme zaostávat za obdobnými dopravními podniky v milionových metropolích Evropy, ale v žádném případě nechceme ani zdražovat jízdné, ani Dopravní podnik prodávat nebo snižovat jeho cenu, jak zde zaznělo. Písemná odpověď rozebere  tyto mé teze do komplexnější podoby.

Prim.  B é m :

         Děkuji panu radnímu Šteinerovi. Dovolím si ještě doplnit. Myslím si, že musíme vést jasnou hranici mezi tzv. mystifikacemi, lží nebo virtuálními realitami, které vytvářejí sdělovací prostředky,a zodpovědnou prací i právem na informace ze strany zastupitelů  hl. m.

Prahy. Znám kol.  Zajíčka jako mimořádně zodpovědného jednoho z nás, který umí pracovat s věrohodností kvalitních informací. Vím, že informace jsou panu kol. Zajíčkovi dostupné. Prosím, zda byste si mohli na ose jednání pan kol. Šteiner a pan zastupitel tyto informace vyměnit. Když odvysílá televize Nova nebo deník Blesk napíše, že hl. m. Praha nebo Dopravní podnik bude zdražovat jízdné v MHD, to je jedna věc. My, kteří média známe, víme, že si často vymýšlí, často dokonce lžou, často vytvářejí takové virtuální reality, které se jim nebo někomu hodí do krámu. V této souvislosti chci říci: ano, je pravda, že Dopravní podnik prošel neuvěřitelnou transformací – prosím kol. Zajíčka, aby chvíli dával pozor – v posledních 4 letech, že to byla ještě před čtyřmi nebo pěti lety socialistická instituce, a dnes je to funkční akciová společnost, která optimalizovala a zefektivnila své interakce nebo své projekty a optimalizovala náklady. To za prvé.

         Za druhé. Není žádným tajemstvím, že i do nákladových položek se vždycky musí promítnout plán, představa, výhled, jak tato společnost chce nebo má fungovat v cílových službách pro cílové uživatele. To, že chceme zkvalitňovat, zefektivňovat a rozšiřovat dál systém MHD, to je realita. Můžeme to dělat v nějaké rozumné proporci – náklady, výnosy nebo příjmy. Přesto existuje střednědobý výhled zdrojů a příjmů Dopravního podniku, který je závazným dokumentem pro Dopravní podnik a nepočítá s žádným zdražováním jízdného ani v r. 2009, ani v r. 2010. Když to nějaké médium řekne, tak si vymýšlí  nebo lže, to, že vezme k ruce nějakou studii, kterou někdo napíše, ale která nemá v žádném případě žádný vliv na to, jak rozhoduje rada nebo zastupitelstvo. Jak vypadá relace mezi tarifem a náklady jízdného, to je druhá věc. Platí to, co jsem řekl pod bodem číslo dvě.

         Za  třetí. Je realitou, že především v čase  hospodářské krize se firmy musí zatraceně snažit optimalizovat své náklady. Začínají to dělat firmy jako je např. Škoda Mladá Boleslav, ale i desítky či stovky dalších českých firem. Díky bohu, že Dopravní podnik prošel touto transformační etapou dokonce ve třech fázích v uplynulých čtyřech nebo pěti letech – dnes jsme za vodou, připravili jsme se na blížící se hospodářskou krizi. To, že v rámci budoucnosti fungování Dopravního podniku je možné hledat nějaké parametry  dalšího zefektivňování a klást si otázku, zda některé funkce a výkony, které děláme, musíme dělat my nebo je má dělat někdo jiný v rámci outsorsingových programů, že outsorsingový program musí splnit minimálně jeden ze dvou parametrů – buď musí přinést vyšší kvalitu, nebo musí přinést nižší cenu, v nejlepším případě přináší vyšší kvalitu a nižší cenu – to je zřejmé. Toto je smysl outsorsingových programů. V žádném případě se nejedná o prodej nebo dokonce o privatizaci Dopravního podniku. Tak daleko jsme se nedostali a myslím si, že soudný člověk ani v myšlenkách tímto směrem nepostupuje. V tomto ohledu vás mohu ujistit. Jen prosím – zacházejme s bulvárními články ať už v seriozně se tvářících médiích, nebo v neseriozně se tvářících médiích, rozumně. To už bych tady možná neseděl, ale seděl v Bruselu jako eurokomisař. Prosím, abychom se chovali jako zastupitelé k informacím a k naší komunikaci se zodpovědností o trochu větší než jak se k nám chovají sdělovací prostředky.

 

 

 

Zdroj : Přepis interpelace od Petra Zajíčka ze ZHMP dne 23.1.09.