Stanovisko zaměstnavatele k návrhu kolektivní smlouvy v Dopravním podniku hl.m.Prahy, akciová společnost na další období po třetím kole kolektivního vyjednávání

dne 9.10.2009

 

 

Dle  záznamu č. 3 z kolektivního vyjednávání dne 1.10.2009  a nové návrhy zaměstnavatele.

 

  1. Období platnosti KS (platí pro návrh textu celé KS)
    nadále rozpor

2.      nový bod 2.3.14 – OO
Pokud dojde k převodu zaměstnanců k jinému zaměstnavateli – podle ZP § 338 – náleží převáděným zaměstnancům příspěvek ve výši násobku průměrného měsíčního výdělku v závislosti na délce zaměstnání u DP :

 

roky

násobek

5 - 10

1

10 - 20

2

20 a výše

3

nadále rozpor

  1. bod 2.3.8

    Při ukončení pracovního poměru bude výše odstupného činit v závislosti na délce pracovního poměru:

 

 

Doba nepřetržitého trvání pracovního poměru u DP

 

Základní výše odstupného

(násobek průměrného měsíčního výdělku)

Výše odstupného při ukončení pracovního poměru dohodou o 1 měsíc dříve než by uplynula výpovědní lhůta

Výše odstupného při ukončení pracovního poměru dohodou o 2 měsíce dříve než by uplynula výpovědní lhůta

do 5 let

3 -násobek

4 -násobek

5 -násobek

5 a více let

5 -násobek

4 -násobek

6 -násobek

5 -násobek

7 -násobek

6 -násobek

10 a více let

6 -násobek

7 -násobek

8 -násobek

15 a více let

7  -násobek

8 -násobek

9 -násobek

20 a více let

8 -násobek

9 -násobek

10 -násobek

25 a více let

9 -násobek

10 -násobek

11 -násobek

30 a více let

10 -násobek

11 -násobek

12 -násobek

35 a více let

11 -násobek

12 -násobek

13 -násobek

nadále rozpor


 

  1. bod 2.5.7b) Zaměstnavatel odstupuje od svého návrhu, navrhuje ponechat text v tomto znění:
    „Specifika pracovní doby řidičských profesí jsou řešena vnitřními normami.
    nadále rozpor

 

Důvod:

Pokud jde o vnitřní předpisy, které obsahují organizační postupy (nepřiznávají zaměstnancům práva ani je přiznávat nemohou) při realizaci  zákonných ustanovení nebo práv přiznaných zaměstnancům kolektivní smlouvou, nemusí být součástí kolektivní smlouvy a tedy ani její přílohou.

pokud se budou vnitřní předpisy týkat záležitostí, uvedených v § 287, odst. 2 ZP, má zaměstnavatel povinnost je projednat s odborovými organizacemi.


5.      body 2.5.13 a 2.5.14
2.5.13  Z opodstatněných, zvláště zdravotních důvodů, může řidič tramvaje písemně požádat o přidělení směny v délce pouze výjimečně překračující 9 hodin. Tato žádost musí být zohledněna.“

nadále rozpor

„2.5.14 Délka směn u nerovnoměrného rozvržení pracovní doby nesmí u řidiče tramvaje překročit 12 hodin, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodne jinak.“

nadále rozpor

 

6.   body 4.2 a 4.2.1

„4.2 - Mzdy v letech 2010 – 2014  v roce 2010

 

4.2.1 - Zaměstnavatel garantuje, že průměrná mzda v jednotlivých letech 2010 -2014 v roce 2010 nepoklesne za srovnatelných podmínek v žádné ze statisticky sledovaných kategorií pod úroveň dosaženou v předchozím roce.“

nadále rozpor

7.   Kapitola 5
Zaměstnavatel předkládá návrh bodu
Důležité osobní překážky v práci a zaměstnanecké výhody

 

Důležité osobní překážky v práci jsou dle ust. § 199 ZP stanoveny v příloze k nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.

Okruh a rozsah důležitých osobních překážek v práci:

Vyšetření nebo ošetření

-               Pracovní volno s náhradou mzdy se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.

-               Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy přísluší však přísluší nejvýše za dobu dle předchozího odstavce.

 

Preventivní prohlídka, vyšetření nebo očkování související s výkonem práce

-               Pracovní volno na nezbytně nutnou dobu se poskytne zaměstnanci, který se podrobil preventivní prohlídce, vyšetření nebo očkování související s výkonem práce v rozsahu stanoveném zvláštními právními předpisy nebo rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví – zaměstnanci přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku (§ 103 odst. 1 písm. e) ZP).

 

Přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků

-               Pracovní volno bez náhrady mzdy se poskytne na nezbytně nutnou dobu pro nepředvídané přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků, nemohl-li zaměstnanec dosáhnout včas místa pracoviště jiným přiměřeným způsobem.

 

Svatba vlastní

-               Pracovní volno se poskytne na 2 dny na vlastní svatbu, z toho 1 den k účasti na svatebním obřadu, náhrada mzdy přísluší však pouze za 1 den.

 

Svatba dítěte či rodiče

-               Pracovní volno s náhradou mzdy se poskytne rodiči na 1 den k účasti na svatbě dítěte a ve stejném rozsahu se poskytne pracovní volno bez náhrady mzdy dítěti při svatbě rodiče.

 

Narození dítěte

-               Pracovní volno s náhradou mzdy se poskytne na nezbytně nutnou dobu k převozu manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět.

-               Pracovní volno bez náhrady mzdy se poskytne k účasti při porodu manželky (družky).

 

Úmrtí

-        Pracovní volno s náhradou mzdy se poskytne na 2 dny při úmrtí manžela, druha nebo dítěte a na další den k účasti na pohřbu těchto osob

-          Pracovní volno s náhradou mzdy se poskytne na:1 den k účasti na pohřbu rodiče a sourozence zaměstnance, rodiče a sourozence jeho manžela, jakož i manžela dítěte nebo manžela sourozence zaměstnance a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob.

-               Pracovní volno s náhradou mzdy na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 den k účasti na pohřbu prarodiče nebo vnuka zaměstnance nebo prarodiče jeho manžela nebo jiné osoby, která žila se zaměstnancem v době úmrtí v domácnosti a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob.

 

 

Pohřeb spoluzaměstnance

-        Pracovní volno s náhradou mzdy se poskytne na nezbytně nutnou dobu zaměstnancům, kteří se zúčastní pohřbu spoluzaměstnance. Tyto zaměstnance určí zaměstnavatel nebo zaměstnavatel v dohodě s odborovými organizacemi.


 

Doprovod

-        Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nebytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu:

- s náhradou mzdy, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela; má-li zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, nepřísluší mu náhrada mzdy,

- bez náhrady mzdy, jde-li o ostatní rodinné příslušníky.

-               Pracovní volno s náhradou mzdy k doprovodu zdravotně postiženého dítěte do zařízení sociálních služeb nebo do školy nebo školského zařízení samostatně zřízených pro žáky se zdravotním postižením s internátním provozem a zpět se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 6 pracovních dnů v kalendářním roce.

-               Pracovní volno bez náhrady mzdy k doprovodu dítěte do školského poradenského zařízení  ke zjištění speciálních vzdělávacích potřeb dítěte se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu.

Přestěhování

-               Pracovní volno bez náhrady mzdy se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 2 dny při přestěhování zaměstnance, který má vlastní bytové zařízení; jde-li o přestěhování v zájmu zaměstnavatele, poskytne se pracovní volno s náhradou mzdy.

Vyhledání nového zaměstnání

-        Pracovní volno bez náhrady mzdy před skončením pracovního poměru se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 půlden v týdnu, po dobu odpovídající výpovědní době v délce dvou měsíců.

-        pracovní volno s náhradou mzdy při skončení pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až e) ZP nebo dohodou z týchž důvodů,

Pracovní volno je možné se souhlasem zaměstnavatele slučovat:

 

Překážky související s brannou povinností

Zaměstnavatel v souladu s § 204 ZP omluví nepřítomnost zaměstnance v práci v nezbytně nutném rozsahu. Náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku související s brannou povinností hradí příslušný vojenský správní úřad.“


 

8.       bod 5.5.2
„Zaměstnavatel poskytne všem zaměstnancům, mezi jejichž povinnosti patří nošení stejnokroje, příspěvek na jeho údržbu ve výši 1,- Kč, za každou odpracovanou hodinu. Tato úhrada bude vyplácena současně se mzdou nebo odměnou z dohod.“

„Zaměstnavatel poskytne všem zaměstnancům, mezi jejichž povinnosti patří nošení stejnokroje, poukázku  na čištění a údržbu stejnokroje  ve výši 150,- Kč/ měsíc. Podmínkou poskytnutí poukázky  je odpracování minimálně 90 hod. měsíčně.“

 

Zaměstnavatel odstupuje od svého návrhu, navrhuje ponechat text, uvedený v návrhu KS, předložený OO.

9. bod 5.5.15
„Zaměstnanci, který byl uznán dočasně práce neschopným přísluší dvakrát jedenkrát ročně náhrada mzdy nebo odměny z dohod za první tři dny, nejvýše však za 24 hodin, ve výši 60 % průměrné mzdy. Pro účely stanovení náhrady mzdy nebo odměny z dohod se zjištěný průměrný výdělek upraví způsobem, který je uveden v § 192 odst. 2 zákoníku práce.“
 
Zaměstnavatel navrhuje úpravu textu bodu 5.5.15 takto:

Zaměstnanci, který byl uznán dočasně práce neschopným přísluší dvakrát jedenkrát ročně náhrada mzdy nebo odměny z dohod za první tři dny, nejvýše však za 24 hodin, ve výši 60 % průměrné mzdy. Pro účely stanovení náhrady mzdy nebo odměny z dohod se zjištěný průměrný výdělek upraví způsobem, který je uveden v § 192 odst. 2 zákoníku práce.“
nadále rozpor

 

10.Nový bod 5.5.16
Návrh zapracován do bodu 5.4

11.       Nové body 5.5.17 a 5.5.18

5.5.17 - pracovní volno s náhradou mzdy přísluší zaměstnanci, který z důvodu konání činnosti dobrovolného hasiče nebo záchranáře zamešká část nebo celou rozvrženou směnu.

5.5.18 - Zaměstnanci, kterému byl proveden odběr krve jako bezpříspěvkovému dárci poskytne zaměstnavatel poukázky Flexi PASS od firmy SodexhoPASS v hodnotě 300,- Kč. Poukázku zaměstnanec obdrží do 15. dne následujícího měsíce, tedy po měsíci, ve kterém se odběr uskutečnil. Zaměstnanci, kterému bude udělena bronzová,stříbrná anebo zlatá medaile prof. MUDr. Jana Janského, poskytne zaměstnavatel poukázku Flexi Pass od firmy Sodexho PAAS v hodnotě 1000,- Kč za udělení bronzové, 2000,-Kč za udělení stříbrné a 4000,- Kč za udělení zlaté medaile.“

nadále rozpor

12. bod 5.7.2 – vložení textu před poslední větu
Právo na poskytnutí jízdních výhod mají rovněž bývalí zaměstnanci DP, kteří byli převedeni dle § 338 ZP a současně by jim vznikl nárok na starobní důchod nejpozději do dvou let po uskutečnění převodu činnosti.“

nadále rozpor


13. bod 5.8.6
Zaměstnavatel odstupuje od svého návrhu a předkládá nový návrh:

a) zrušit text bodu 5.8.5 bez náhrady
b) úpravy bodu 5.8.6 takto:

„Příspěvek při prvním rozvázání pracovního poměru

po vzniku nároku na starobní důchod nebo maximálně do jednoho roku po vzniku tohoto nároku, nebo v souvislosti s přiznáním důchodu pro invaliditu třetího stupně  se poskytuje takto:

 

při  10 a více letech zaměstnání

24 000 11 000 Kč 

při  15 a více letech zaměstnání

27 000 14 000 Kč

při  20 a více letech zaměstnání

30 000 17 000 Kč

při  25 a více letech zaměstnání

33 000 20 000 Kč

při  30 a více letech zaměstnání

36 000 23 000 Kč

při  35 a více letech zaměstnání

39 000 26 000 Kč

při  40 a více letech zaměstnání

42 000 29 000 Kč

při  45 a více letech zaměstnání

45 000 32 000 Kč

Příspěvek se poskytuje v závislosti na letech zaměstnání dle bodu 5.8.8. V době, kdy je zaměstnanec v mimoevidenčním stavu, příspěvek nenáleží.“

 

14. bod 7.1 Právo spolurozhodování
- při stanovení výše a druhu sociálních nákladů
nadále rozpor
Důvod:
Zisk, ze kterého se tvoří sociální fond nelze zaměňovat s přiměřeným ziskem. Přiměřeným ziskem se dle nového nařízení EP a Rady (ES) č. 1370/2007 rozumí míra návratnosti kapitálu, která je běžná v odvětví v daném členském státě a která musí zohledňovat riziko nebo neexistenci rizika pro provozovatele veřejných služeb z důvodu zásahu orgánu veřejné správy

- změny vnitropodnikových norem, na které je odkaz v příloze KS
nadále rozpor
důvod viz k bodu 2.5.7.b)

15. Bod 7.2 Právo projednání - zavádění technických zařízení pro kontrolu výkonu zaměstnance
- návrh zaměstnavatele zrušit třetí odrážku, případně ponechat rozšířený text o specifikaci (předloží navrhující - strana OO)
nadále rozpor

 

16.bod 7.6
Uvolnění k výkonu funkce člena orgánu odborové organizace - návrh zaměstnavatele
nadále rozpor

 

bod 7.6 d) – zaměstnavatel stahuje svůj návrh tohoto bodu
d) poskytne pracovní volno s náhradou mzdy na dobu akce, která bude doložena (pozvánka, potvrzení, prezence apod.).“

                                                      


 

17. nový bod 7.9

Dar odborovým organizacím (návrh zaměstnavatele)

nadále rozpor

18. Stížnost, která není podána zaměstnancem DP
Stížnosti, které jsou podány veřejností
nadále rozpor


19.Body 8.14, 8.16, 8.17
Zaměstnavatel stahuje svůj návrh, navrhuje ponechat znění ve znění návrhu KS odborových organizací

 

20. bod 8.18
Zaměstnavatel navrhuje nové znění bodu:
„Stížnosti nesmí být evidovány v osobní kartě zaměstnance. Při zasílání výpisů mimo DP nesmí být uváděny žádné neprokázané stížnosti a služební hlášení.“


21.bod 9.11,  9.12, 9.13, 9.15 a 9.17
nadále rozpor


Příloha KS – Mzdový předpis

 

 

1.      body 1.2 -1.6
nadále rozpor

Důvod:
Vypuštění ustanovení o dohodách není s ničím v rozporu, a to zejména s odvoláním na ustanovení § 138 ZP, které stanoví, že výše odměny z dohody a podmínky pro její poskytování se sjednávají v dohodě o provedení práce nebo v dohodě o pracovní činnosti. Zachování zásady stanovené v ust. § 110 odst. 1 ZP, tedy „srovnatelnost“ odměny a mzdy za stejnou práci je jasná, není třeba ji uvádět v KS, neboť citovaný paragraf je kogentní a nelze se od něho odchýlit (pouze ve prospěch zaměstnance a to v praxi nebude asi možné, protože by případně mohl vzniknout nerovný přístup k zaměstnancům). Další práva zaměstnanců činných na základě DPČ jsou sjednávány dle § 77 ZP přímo v dohodě.

2.      bod 2.1
Nový návrh zaměstnavatele:
Mzdový tarif řidičů MHD

 

 

 

hodinový tarif
v Kč/hod

Strojvedoucí-instruktor

172,00

Strojvedoucí metra

148,10

Řidič tramvaje

127,10

Řidič autobusu

127,10

Strojvedoucí metra v kurzu

97,80

Řidič tramvaje-frekventant

91,30

Řidič autobusu-kurz, řidič v zácviku (čekatel) do získání průkazu profesní způsobilosti řidiče

91,30

 

Důvod:
Vykonávání profese ( funkce ), na kterou byl zaměstnanec podle pracovní smlouvy přijat, vyžaduje odpovídající kvalifikaci. Pokud byl zaměstnanec přijat bez požadované kvalifikace, musí požadovanou kvalifikaci k vykonávání práce, na kterou byl přijat, získat. Po dobu získávání kvalifikace přísluší zaměstnanci dle ZP § 232 pracovní volno s náhradou mzdy, neboť po dobu získávání kvalifikace se nejedná o výkon práce. V DP jde o profese: řidič autobusu, řidič tramvaje, strojvedoucí metra, strojvedoucí NTP, dozorčí, přepravní kontrolor    ( zaměstnanec nevykonává po dobu získávání kvalifikace práci ( profesi), na kterou byl přijat ).

Z výše uvedeného důvodu se v přehledu mzdových tarifů řidičů MHD vypouští hodinový tarif  u:

Strojvedoucí metra v kurzu ,Řidič tramvaje-frekventant, Řidič autobusu-kurz, řidič v zácviku (čekatel) do získání průkazu profesní způsobilosti řidiče


3. bod 2.5

Zaměstnavatel souhlasí s textem bodu:

„Při zvyšování mzdového tarifu bude navýšeno spodní rozhraní mzdového tarifu u TH zaměstnanců a přepravních kontrolorů výše (vyšším procentem) než horní rozhraní mzdového tarifu.“

 

4.bod 2.7.2

Zaměstnavatel navrhuje revokovat text:

Smlouvy o mzdě lze uzavírat s vedoucími odborů, vedoucími jednotek, zástupci vedoucích jednotek, vedoucími provozoven, vedoucími provozů, vedoucími služeb, vedoucími oddělení, ekonomy jednotek, asistenty a výjimečně se zaměstnanci v ostatních funkcích. Zaměstnavatel bude dvakrát ročně informovat odborové organizace o počtu smluvních mezd podle kategorií.“

Důvod:

Podmínky uzavírání smluvních mezd jsou uvedeny v Pravidlech pro odměňování zaměstnanců se smluvní mzdou (třetí, resp. čtvrtý stupeň řízení).

 

5. bod 3.3.1 a 3.3.2

„3.3.1        Při pracovní záloze na garáži, vozovně (provozní záloha) dané rozvrhem směn, náleží řidiči MHD mzda. Do pracovní doby takto určené směny se započítávají hodiny v plném rozsahu plánované směny, pokud se nedohodne se zaměstnancem jinak.“

„Při pracovní záloze na garáži, vozovně (provozní záloha), při čekání v operativní záloze (vypravené z terminálu) dané rozvrhem směn, náleží řidiči MHD mzda, tj. základní mzda, příslušné příplatky a v souladu s pravidly pro přiznávání výkonnostní odměny i výkonnostní odměna. Do pracovní doby takto určené směny se započítávají hodiny v plném rozsahu plánované směny, pokud se nedohodne se zaměstnancem jinak.“

 

„3.3.2        Při čekání v operativní záloze (vypravené z terminálu) náleží řidiči MHD mzda, tj. základní mzda, příslušné příplatky a v souladu s pravidly pro přiznávání výkonnostní odměny i výkonnostní odměna.“

V pondělí, 12.10.2009 proběhne jednání mezi zástupci OO a vedením DÚ.
nadále rozpor

      nadále rozpor

6.   bod. 4.7
Dělníkům (četařům), kteří jsou písemně pověřeni příslušným vedoucím řízením a organizováním práce v pracovní četě a kteří v ní sami manuálně pracují, přísluší při vedení 3 – 10 dělníků ve směně za 1 hodinu vedení čety příplatek ve výši 4,- Kč; nad 10 dělníků ve směně přísluší za 1 hodinu vedení čety příplatek ve výši 6,- Kč. u dělníků střídacích čet středisek oprav vozidel přísluší za 1 hodinu vedení čety příplatek ve výši 6,- Kč. Příplatek přísluší ve všech pracovních režimech. V případech, kdy vedení (řízení) čety vyplývá z popisu pracovní činnosti a je podkladem pro určení tarifního stupně zaměstnance, příplatek nepřísluší.“

nadále rozpor

7. bod 4.9
Zaměstnancům, kterým z rozvrhu rozpisu směn vyplyne dělená definice směny směna, přísluší za každou hodinu čekání mezi jednotlivými částmi dělené definice směny příplatek ve výši 25,- Kč, nejméně však 75,- Kč za každou dělenou definici směny směnu.“
nadále rozpor
Definice uvedena v , § 78 c) a § 130 ZP

V pondělí, 12.10.2009 proběhne jednání mezi zástupci OO a vedením DÚ.

8. bod 4.10

roky

sazba Kč/hodinu

sazba Kč/hodinu

 

Řidiči MHD

Zaměstnanci DP

Zaměstnanci ostatních kategorií

0 - 3

0,00

0,00

3 - 6

1,00

0,00

6 – 9

2,00

1,00

9 – 12

3,00

2,00

12 –15

4,00

3,00

15 – 20

5,00

4,00

nad 20

8,00

5,00

nadále rozpor

 

9. bod 4.27
Příplatky podle bodů 4.3, 4.5, 4.6, 4.7, 4.8, 4.9, 4.11, 4.12, 4.14, 4.15, 4.16, 4.17, 4.18, 4.19, 4.21, 4.23, 4.24, 4.25, 4.26 budou navýšeny v roce 2010 o 20 %. V následujících letech budou navýšeny o procento sjednaného nárůstu středu mzdových tarifů.“

nadále rozpor

 

10.bod 5.1  Kolektivní výkonností odměny

Zaměstnavatel navrhuje revokaci schváleného textu v bodě i) a doplnění textu : viz níže

 

5.1.1        Stanovení kolektivu zaměstnanců

a)      kolektiv strojvedoucích metra za provozovnu,

b)      kolektiv strojvedoucích-instruktorů metra za provozovnu,

c)      kolektiv řidičů autobusů za provozovnu,

d)      kolektiv řidičů tramvají za provozovnu,

e)      kolektiv zaměstnanců manuálních profesí za provozovnu,

f)        kolektiv zaměstnanců manuálních profesí v jednotce (bez provozoven) dle útvarů přímo řízených vedoucím jednotky,

g)      kolektiv zaměstnanců manuálních profesí v úseku odborného resp. generálního ředitele (bez jednotek a provozoven) dle útvarů přímo řízených ředitelem,

h)      kolektiv zaměstnanců TH s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou v úseku resp.v jednotce,           

i)        kolektiv zaměstnanců TH s rovnoměrně rozvrženou pracovní dobou v úseku resp. v jednotce,    

j)        kolektiv přepravních kontrolorů.

11. bod 5.2    Prémie

zaměstnavatel navrhuje doplnění textu :

„Zaměstnancům TH, kteří provádějí přepravní kontrolu, jsou poskytovány prémie za pracovní výkonnost.

Prémie za pracovní výkonnost se stanoví ze zaplacených přirážek, uložených v souladu s Tarifem PID a Smluvními přepravními podmínkami ve výši:

 

Právo na prémii za pracovní výkonnost vzniká okamžikem zaplacení přirážky uložené v souladu s Tarifem PID a Smluvními přepravními podmínkami. Její výše se stanovuje takto:

120,- Kč

140,- Kč

ze snížené přirážky, uložené cestujícímu, který se neprokázal platným jízdným dokladem, zaplacené v hotovosti na místě

160,- Kč

140,- 

z dodatečně zaplacené přirážky na základě podaného Zápisu o provedené přepravní kontrole (ZOPPK), uložené cestujícímu, který se neprokázal platným jízdním dokladem

30,- Kč

ze snížené přirážky za porušení přepravních podmínek, zaplacené v hotovosti na místě

70,- Kč

z dodatečně zaplacené přirážky za porušení přepravních podmínek na základě podaného Zápisu o provedené přepravní kontrole (ZOPPK)

15,- Kč

ze zaplacené přirážky za nezaplacení přepravného v hotovosti na místě

40,- Kč

z dodatečně zaplacené přirážky za nezaplacení přepravného na základě podaného Zápisu o provedené přepravní kontrole (ZOPPK)

40,- Kč

ze zaplacené přirážky na základě podaného Zápisu o provedené přepravní kontrole (ZOPPK) v případě, kdy se cestující v souladu se Smluvními přepravními podmínkami dodatečně prokáže platnou časovou jízdenkou

 

12.              bod 5.7

Zaměstnavatel navrhuje doplnění  textu:

„zaměstnanec odpracuje plný fond stanovené, resp. sjednané pracovní doby v kalendářním pololetí dle bodu 2.5.1 KS. Do odpracované doby se zároveň započítává doba čerpání dovolené, čerpání důležitých překážek dle NV 590/2006 Sb., doba uvolnění k výkonu funkce člena orgánu odborové organizace a další uvolnění dle ZP, KS a zvláštních předpisů.“

·        Nesmí vykázat v uvedeném čtvrtletí neomluvenou absenci.
Nesmí vykázat v uvedeném pololetí neomluvenou absenci.

·        Není upozorněn na porušení povinností zaměstnance dle bodu 5.1.4 Přílohy KS.

·        Konajícím práci na základě dohody o pracovní činnosti bude odměna vyplacena ve výši odpovídající skutečně odpracované doby.“

nadále rozpor

 


 

Změna struktury a osnovy Kapitoly 5:

Osnova má dle zaměstnavatele logický základ, otázkou je způsob financování benefitů (sociální fond= sociální náklady).

OO požadují vyjádření k tvorbě sociálního fondu a rozdělení kapitoly Benefity na :

-         financované ze sociálního fondu

-         uznatelné dle zákona 586/1992 Sb. jako náklad zaměstnavatele

Důvod:
Zisk, ze kterého se tvoří sociální fond nelze zaměňovat s přiměřeným ziskem. Přiměřeným ziskem se dle nového nařízení EP a Rady (ES) č. 1370/2007 rozumí míra návratnosti kapitálu, která je běžná v odvětví v daném členském státě a která musí zohledňovat riziko nebo neexistenci rizika pro provozovatele veřejných služeb z důvodu zásahu orgánu veřejné správy

nadále rozpor