STANOVISKO

Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska

k  hospodářské krizi

 

   Vláda v závěru minulého roku po dlouhém váhání a přešlapování veřejně přiznala, že Česká republika byla rovněž zasažena, tak jako většina světových ekonomik, hospodářskou krizí.

    OSČMS vychází z názoru, že finanční krize, která přerostla v  hospodářskou krizi z nadvýroby, je přitom vlastní kapitalistickému ekonomickému systému. V tomto systému nejde prvořadně o zájmy zaměstnanců, pracujících, ale úzké soukromovlastnické zisky. Je zde marnotratně nakládáno s lidmi a s jejich živou prací. O rozšiřování nebo omezován výroby nerozhoduje poměr výroby k potřebám společensky rozvinutých lidí. Rozhoduje o něm přivlastňování nezaplacené práce a poměr této nezaplacené práce k zpředmětněné práci vůbec. Tedy zisk a jeho poměr k používanému kapitálu. To je základní problém ukazující meze současného způsoby výroby a následně hospodářských krizí postihujících ekonomiku.

   Česká ekonomika se již od poloviny roku 2007 nachází v sestupné fázi hospodářského cyklu. To se projevilo nejprve pozvolným, ale trvalým a nyní drastickým poklesem růstu hrubého domácího produktu. Vláda dlouho tuto skutečnost nechtěla veřejně přiznat. Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska, tak jako i jiná odborová sdružení a levicové strany, na tento vývoj včas upozorňovala jak na veřejnosti, tak i na půdě Poslanecké sněmovny.  Žádalo vládu, aby nebyla nečinná a aktivně zmírnila nepříznivé ekonomické a sociální dopady na zaměstnance. V lednu stoupla nezaměstnanost v České republice na 6,8 % a v únoru letošního roku již na 7,4%, bez práce je 428 848 lidí,  propad HDP se široce odhaduje od -2 %, v optimistických odhadech, až po pesimistické -10 %  možný pokles.

  Národní protikrizový plán, stvořený Národní ekonomickou radou vlády je pro zaměstnance a odbory nedostatečný, jednostranný a tím i nepřijatelný. Pro  OSČMS  jsou jeho teze pouhými hesly, která současnou hospodářskou krizi způsobující špatnou sociální situaci pracujících a jejich domácností, malých a středních podnikatelů neřeší. Vláda třeba tvrdí, že místo stimulace domácí poptávky, se chce soustředit na nabídkovou stránku ekonomiky a ctít jakousi sociální citlivost. Přitom se vlastně snaží zachovat zájmy a především dostatečné příjmy pro vlastníky zasažených podniků, zatímco zaměstnanci těchto podniků si musí pomoci sami.

  Vládou a NER není ani naznačen zájem na udržení základních životních potřeb zaměstnanců ohrožených firem, jejich rodin, ale i důchodců či zdravotně postižených, nebo právě lidí masově propouštěných ze zaměstnání. Nemluvě o alarmující diskriminaci dlouhodobě nezaměstnaných a také drobných živnostníků. Vláda reaguje opožděně, zprostředkovaně a až pod tlakem zaměstnanců krizí postižených firem.

   OSČMS zastává názor, že současná krize je také důsledkem politiky všech vlád za posledních 19 let, které dostaly Českou republiku do polokoloniální závislosti na zahraničním kapitálu. Česká republika se stala levnou montovnou. V době konjuktorálního vzestupu to přinášelo investorům objednávky a mimořádné zisky. Lidé měli práci a nezajímali se, jestli pracují ve výrobě anebo v montovně. Teď se tato politika ukazuje jako strategicky mylná. OSČMS proto upozorňuje vládu, že je třeba zamyslet se nad strukturou českého průmyslu a strategicky plánovat jeho podporu tak, aby byl vyvážený, nikoliv jednostranně orientovaný a zajišťoval základ stabilní zaměstnanosti v České republice.

Vláda v národním protikrizovém plánu rozsáhle popisuje svou pomoc zaměstnavatelům a vysílá signál zaměstnancům: jestliže se bude dařit zaměstnavatelům, pak vám dají práci a vaše životní podmínky se vyřeší samy od sebe. Takový jednostranný přístup však spíše prohloubí chudobu a existenční podmínky drtivé většiny ze 4 mil. zaměstnanců a jejich rodin, z 2 mil. 700 tisíc starobních a invalidních důchodců i oněm 800 tisíc osobám samostatně výdělečně činným.

     Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska nesouhlasí s protilidovou politikou současné vlády. Jako nebezpečné OSČMS vidí další snahy vlády liberalizovat pracovní právo, vyvést podstatnou část systému důchodového pojištění a zdravotního pojištění do neveřejných soukromých fondů a kapitalizovat je. V době hospodářské krize se tím, ještě zvýrazní protilidový charakter takového opatření.

    OSČMS proto vyzývá všechny odborové svazy, jejich členy a sympatizanty, nezávislá občanská sdružení a všechny občany České republiky i ty, kteří našli v naší zemi v době konjunktury své útočiště, práci a nový domov, aby se postavili proti vládou navrhovaným asociálním škodlivým vládním opatřením.

  OSČMS podporuje, bude podporovat protestní akce jiných odborových svazů a zaměstnanců krizí postižených firem.

 

V rámci řešení hospodářské krize a zmírněn jích dopadů na zaměstnance požadujeme diskusi a přijetí závazných norem v těchto otázkách:

1. Zastavení současných vládních reformních opatření těžce dopadajících na lidi v oblasti sociální, zdravotní a důchodové.

2. Zastavení dalšího rozprodávání státního majetku a důsledné uplatnění vlastnických práv státu.

3. Zavést po dobu krize státní kontrolu a dohled nad krachujícími firmami.

4. Poskytnout státní záruku vyplácení mezd pro zaměstnance i v případě insolventnosti firem a umožnit odklad splátek úvěrů a hypoték pořízených na bydlení v případě ztráty zaměstnání.

5. Zvýšení minimální mzdy.

6. Prodloužení podpory v nezaměstnanosti plošně na dobu jednoho roku a posílení rekvalifikačních programů.

7. Zachování současného zákoníku práce.

8. Zaručení bezplatné základní zdravotní péče bez další spoluúčasti pacienta.

9. Investice do vzdělání, vědy a výzkumu.

10. Podporu dlouhodobých veřejných zakázek, zejména do železniční infrastruktury, rekonstrukce a výstavby bytů, do energetiky, tedy tam, kde tyto investice přinesou dlouhodobý výrazný prospěch společnosti, poskytnou dlouhodobé zaměstnání a umožní zakázky pro další odvětví národního hospodářství. Tedy tam, kde přinesou prospěch lidem.

Taková opatření je nezbytné přijmout ihned, přehodnotit státní rozpočet pro letošní rok 2009 a změnit strukturu zejména jeho výdajové část, jako například:

-          snížit běžné výdaje státní správy nejméně o 5 miliard Kč

-          snížit rozpočet ministerstva obrany v položkách investičních výdajů, nákupu materiálu a zahraničních misí o 20 miliard Kč.

 

 

Ústředním heslem OSČMS v boji proti krizi je:

VZÁJEMNÁ SOLIDARITA MEZI PRACUJÍCÍMI

Stanislav Grospič

předseda OSČMS