Prohlášení 5. Sněmu ČMKOS

Vláda ČR podceňuje dopady globální krize na české zaměstnance

Důsledky světové finanční a hospodářské krize již dnes negativně dopadají na hospodářský a sociální vývoj v České republice.

Dopady, tak jako v minulosti, se vždy nejcitlivěji dotýkají zhoršení životní úrovně zaměstnanců, důchodců a rodin s dětmi.

V nástupu ekonomické krize je více než kdy jindy důležité, aby vláda měla připravena opatření jak zmírnit dopady a projednávala je se sociálními partnery.

Jde o to, aby vláda ČR zastavila neprodleně připravované reformy, zejména:

-           Zdravotní reformu, která zvýší finanční výdaje občanů na zabezpečení péče o jejich zdraví a život.

-           Vyvedení části pojistného odváděného na výplaty důchodů do soukromých penzijních   fondů.

-           Snižování daňových výnosů státu, které plní důležité sociální funkce.

-           Zrušení daňového zvýhodnění sociálních plnění poskytovaných zaměstnavatelem svým zaměstnancům (stravenky atd.)

 

Účastníci Sněmu se znepokojením upozorňují na skutečnost, že vláda se doposud seriózně nezabývala způsobem jak vytvářet silné rozpočtové rezervy na řešení důsledků recese.

Jedním z nástrojů jak zmírnit dopady do životní úrovně zaměstnanců jsou pro odbory kolektivní smlouvy.  Účastníci Sněmu ČMKOS apelují na zaměstnavatele, aby v rámci svých možností, zejména tam kde sice dojde ke snížení zisků, ale i tak bude firma prosperovat, nepřistupovali lehkomyslně k úspoře personálních nákladů a krácení benefitů v neprospěch zaměstnanců. Zejména varujeme před tím, aby, jak naznačují některé signály, nedocházelo ke snižování mezd na úroveň tzv. zaručené mzdy (minimálních (základních) tarifů).

Odbory tuto možnou nebezpečnou praxi odmítají a jsou připraveny jí čelit.

 

Účastníci 5. Sněmu ČMKOS                      V Praze dne 25. listopadu 2008